Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky je v České republice a v současné době evidováno přes jeden milión diagnostikovaných pacientů s cukrovkou. Předpokládá se, že u dalších 200 000 lidí dosud nebyla zjištěna, protože tyto osoby nemají potíže.

Nebezpečí cukrovky, diabetu mellitu neboli úplavice cukrové tkví v tom, že nebolí a dlouho o sobě nedává vědět.  Avšak dlouhodobě zvýšená hladina cukru vede k mnoha komplikacím např. k selhávání ledvin, onemocnění zraku vedoucí  až k slepotě, onemocnění nervů tzv. polyneuropatie. Cukrovka je jednou z hlavních příčin onemocnění srdce, cév v centrálním nervovém systému. S tím souvisí fakt, že každý diabetik má 4x větší šanci dostat infarkt myokardu nebo cévní mozkovou příhodu. Může způsobit i amputace nohou, na kterých dochází vlivem špatné výživy k chronickým zánětům a odumírání.

Jak nás tělo upozorní, že můžeme mít cukrovku? Typickým příznakem rozvinuté nemoci je žízeň a nadměrné močení, včetně močení nočního.  Tělo se zbavuje cukru močí. Dalším příznakem může být únava, malátnost, nevýkonnost, podobně jako hubnutí při normální chuti k jídlu. Někdy u nemocného kolísá ostrost zraku. Zpočátku se ale choroba nijak výrazně neprojevuje.

Cílem lékařů je těmto následkům diabetu předcházet a to normalizací hladin glykémie neboli krevního cukru. Základem každé léčby je úprava životního stylu. Léky ani inzulín nám nenahradí to, co získáme racionální stravou.

Náš jídelníček se v dnešní době často skládá převážně z nevhodných sacharidů. Zároveň v něm chybí dostatečné množství hodnotných bílkovin, druhotných rostlinných látek, vitamínů a stopových prvků. Taková výživa stimuluje produkci inzulinu, hlavního hormonu v procesech látkové výměny. Zvýšená tvorba tohoto hormonu má neblahý vliv na naše tělo, tělesnou hmotnost a samozřejmě zdravotní stav.