Krása začíná uvnitř aneb Zdravou stravou k atraktivnímu vzhledu

Kdo by nechtěl mít pružnou pokožku, lesklé vlasy a zdravé nehty? Často si myslíme, že to nejdůležitější je pořídit si dobrý krém, vhodný šampon a chodit na manikúru. Zapomínáme ale, že tu nejzákladnější výživu pokožce, vlasům i nehtům dodáváme ve své každodenní stravě. A tak každý, kdo se zdravě stravuje a věnuje pozornost kvalitě potravin, udělal ten nejdůležitější první krok.

 

Jaké potraviny naše pokožka potřebuje?

Co jíst, abychom svou pokožku dobře vyživili, zabránili jejímu vysušování a udrželi si tak atraktivní vzhled? Naše strava by měla obsahovat vhodné oleje a tuky: např. lněný olej, slunečnicový olej či olej z pšeničných klíčků, ořechy, semena a tučné ryby, které jsou dobrým zdrojem polynenasycených mastných kyselin. Prospěšné jsou také různé výrazně barevné druhy zeleniny a ovoce, které jsou bohaté na antioxidanty: borůvky, maliny, lilky, špenát či mangold. Antioxidanty naši pokožku chrání proti volným radikálům, které do ní mohou proniknout ze znečištěného prostředí, z cigaretového kouře nebo příliš intenzivního slunečního záření. Zapomínat bychom neměli ani na potraviny s vysokým obsahem vitamínu A: kromě mnoha druhů ovoce a zeleniny jej také obsahují vaječné žloutky a tučné ryby jako makrely a lososy. Tyto potraviny zvyšují tloušťku pokožky a zlepšují její strukturu. Vitamín E, který najdeme mimo jiné ve slunečnicových semínkách, másle, mléce či burských oříšcích, zabraňuje tvorbě „stařeckých“ skvrn a snižuje ztrátu vlhkosti v pokožce.

Pitný režim a dostatek spánku jsou zásadní

O správném pitném režimu všichni velmi často slýcháme, zdaleka ne každý má ale dostatečný příjem tekutin na paměti, když jde o něj samotného. Pitný režim je přitom pro dobrou hydrataci pokožky naprosto zásadní: hydratace zevnitř se krémy a séry nedá nahradit. Nepodceňujte ani dostatečný spánek: jen tak ve vašem těle a pokožce mohou probíhat potřebné regenerační procesy. A pokud k tomu ještě zařadíte pohyb na čerstvém vzduchu a dýchání zhluboka, bude vaše pokožka okysličená a skutečně zářivá.

Víte, že kouření, nadměrná konzumace alkoholu, obezita, nedostatek spánku, stres a špatná strava rozhodují přibližně ze 40 % o tom, jak rychle bude pokožka stárnout? Těch 40 % je naše příležitost, jak toto stárnutí oddálit: můžeme jej totiž dobře ovlivnit svým životním stylem. Tak se do toho společně pusťme!