Nakoukněte pod pokličku

36 laboratorních hodnot určuje, jaké stavební články nezbytné pro vyvážený funkční metabolismus (vitamíny, stopové prvky, minerální látky, atd.) tělu chybí. Komplexní počítačový program využívá příslušných laboratorních hodnot a dalších údajů, jako probíhající i předchozí onemocnění, užívané léky, potravinové intolerance a další, k výběru pro klienta individuálně vhodných potravin. Prostřednictvím těchto vybraných potravin dodáváme organismu chybějící substance. Jsou-li například u klienta stanoveny příliš nízké hodnoty železa nebo vápníku, vybere počítačový program potraviny s vysokým obsahem těchto  chybějících látek. U zvýšené hladiny kyseliny močové se naopak minimalizují potraviny s vysokým obsahem purinů. Vyjde-li v rozboru krve, že klient pravděpodobně trpí chudokrevností (což nám ukazují různé hodnoty krevního obrazu a železa), objeví se v jeho seznamu potraviny bohaté na železo a vitamín C. Zvýšené triglyceridy  při normálních hodnotách glukózy mohou poukazovat na to, že se u klienta dříve či později vyvine diabetes, pokud se tomu včas nepřizpůsobí strava. 

Jestliže klient kvůli zvýšené hladině cholesterolu užívá statiny, blokuje se nejen vlastní produkce cholesterolu, ale zároveň se i snižuje produkce koenzymu Q10. To  vede kromě jiného k tomu, že se zpomaluje metabolismus. Na základě této informace můžeme cíleně vybírat potraviny, které pomohou snížit hladinu cholesterolu, Redukce příjmu potravin s vysokým obsahem cholesterolu (maso, máslo, vejce) nesnižuje celkový cholesterol. Ve skutečnosti se ukazuje, že snížení podílu sacharidů ve stravě z  55% na 40-45%  výrazně sinžuje i celkovou hladinu cholesterolu již v průběhu několika týdnů. Důvodem je nížší produkce Acetyl-CoA v těle.

Souvislostí mezi laboratorními hodnotami vybranými potravinami je mnoho a často nejsou tak patrné jako: Když ti chybí železo, jez brokolici, špenát a játra.

Víme například, že zvýšená hladina MCV (červené krvinky) může znamenat, že je v těle nedostatek vitamínu B12 a kyseliny listové. Příliš nízká hladina MCV naopak znamená zvýšenou potřebu železa, mědi, vitamínů B1, B2, B3.
Zařadíme tedy do jídelníčku potraviny, které je obsahují.


Takovýchto sofistikovaných spojení mezi krevními hodnotami a živinami využívají autoři programu Metabolic Balance celou řadu.

Výběr ovlivňují i různá onemocnění

Stejně tak je při výběru potravin do individuálního seznamu důležité zohlednit některá onemocnění.
Nevhodným výběrem potravin můžeme totiž v některých případech průběh onemocnění zhoršit.
U hypofunkce štítné žlázy je například důležité z jídelníčku vynechat nebo alespoň snížit konzumaci květáku, brokolice, ředkviček, zelí a kedluben (veškeré košťálové zeleniny), jelikož obsahují látky, které zabraňují štítné žláze, aby využila jód v těle. U autoimunitních onemocnění, alergií je důležité vyřadit produkty z kravského mléka, někdy i omezit lilkovitou zeleninu (rajčata, brambory, papriky...) luštěniny nebo vejce.

A co užívané léky?

Dalším, stejně důležitým aspektem individuálního výběru potravin jsou kromě onemocnění, alergií a intolerancí i léky, které klient užívá. I ty mohou totiž mít vliv na nedostatek určitých živin. Ti, kdo užívají například léky na vysoký krevní tlak mají zvýšenou potřebu příjmu draslíku, zinku, vitamínu K a omega 3 mastných kyselin. Při užívání antacid (léky na pálení žáhy) je zvýšená potřeba železa, zinku, mědi, vápníku a fosforu. Antidepresiva zase zvyšují potřebu kyseliny listové, jódu a vitamínu B2.

Na základě všech těchto informací vygeneruje speciální software individuální jídelní plán. Ten dodává každému klientovi přesně ty vitamíny, minerální látky a elektrolyty, které jeho tělo nejvíce potřebuje. Látky, které organizmu škodí jsou vyloučeny. Touto cestou je zajištěno, že se tělu dostanou ty živiny, které potřebuje k vyvážené hormonální produkci.
Tím že tělu dodáme potřebné látky se vybalancuje metabolismus, zlepší mnoho zdravotních obtíží, klienti často mohou zredukovat užívané léky, cítí se fit, vitální a spokojení.
To je mnohem větší benefit, než pouze zhubnout, co myslíte?