Mnoho z nich můžeme snadno ovlivnit stravou

Všechno, co jíme a pijeme, má vliv na stav naší pokožky. Špatné stravovací návyky mohou způsobit vznik akné, lupénky a jiných kožních onemocnění. Co dělat, když už se kožní problémy objevily? Kromě výběru vhodné kosmetiky zkuste především upravit své stravování a dopřejte si zásadité koupele.

Řadu kožních problémů má na svědomí porucha metabolismu, která je podmíněná nevhodnou stravou. Není bez zajímavosti, že například akné se u přírodních národů objevilo až poté, co opustily svůj tradiční způsob stravování. U mladistvých samozřejmě hrají roli také hormonální výkyvy, které jsou v tomto období běžné. Akné mohou nežádoucím způsobem podporovat i mléčné výrobky: mléko totiž představuje naprostý hormonální koktejl.

Pomozte své kůži prostřednictvím vyvážené stravy

Správně nastavená strava dokáže zlepšit imunitu organismu a tím přispět k hojení postižené kůže a sliznic. Působí protizánětlivě a pomáhá tišit svědění. U lupénky (chronické zánětlivé kožní nemoci) byl vysoce pozitivní vliv stravy na její průběh prokázán nade vši pochybnost. Lupénka vzniká z genetických důvodů nebo jako následek vlivů okolního prostředí, stresu a různých medikamentů. Jak „vyladit“ své stravování, abyste zmírnili její příznaky? Stravujte se vyváženě, abyste svou pokožku zásobovali všemi potřebnými látkami.

Váš jídelníček by se měl skládat především ze zeleniny, ovoce a celozrnných žitných výrobků. V žádném případě neomezujte za každou cenu veškeré tuky: konzumujte kvalitní rostlinné tuky, ořechy, semínka nebo tučné ryby. Potraviny s vysokým obsahem polynenasycených mastných kyselin totiž podporují pružnost buněčných stěn. Tím napomáhají snazšímu přijímání živin a vylučování škodlivých látek. 

Lidem, kteří trpí chronickou kopřivkou, se vyplatí vyhýbat se konzervantům a barvivům. To znamená dávat přednost přirozeným, co nejméně upravovaným potravinám. Vhodné je vzdát se také potravin, jejichž přirozené složky často vyvolávají alergické reakce. Patří mezi ně například ananas, jahody nebo meruňky. 

Nečekejte zázraky ze dne na den, ale spíše postupné změny k lepšímu. Abyste se mohli radovat z výsledků, je důležité vytrvat a dodržovat plán vyváženého stravování alespoň několik týdnů. Nezapomínejte také, že pro správně fungující látkovou výměnu je nezbytné přijímat dostatečné množství tekutin.

Podpořte svou léčbu zásaditými koupelemi

Zásaditá koupel přináší uvolnění, detoxikuje organismus – a kromě toho se doporučuje při kožních problémech. Vhodné zásadité směsi jsou přitom k dostání v každé drogerii. Stačit vám bude ale i kvalitní sůl, například himálajská, anebo jedlá soda. Zásaditá koupel podporuje přirozenou funkci pokožky a pomáhá jí vylučovat nežádoucí látky. Koupejte se dlouho, nejméně 30 minut, aby nastal proces, kdy kůže začne skrz póry vylučovat kyseliny. Děje se tak na základě rozdílu pH krve (7,4) a zásadité koupele (ta by měla mít pH vyšší než 8). Voda by měla mít přibližně teplotu vašeho těla. Účinek koupele můžete ještě posílit použitím kartáče či masážní rukavice: každých deset minut drhněte celé tělo ve směru toku lymfy.