S Lucií Bukovou jsem se seznámila při koučování. Tehdy prožívala složité životní období, kdy její manžel nepříliš úspěšně čelil krizi středního věku. Uvědomila si, že o sebe přestala pečovat, narostlo jí bříško, zadeček, dříve pevně objímající paže začaly být povislé. Právě tato životní lekce Lucii donutila začít u sebe. Díky úspěšnému koučinku a vlastní aktivitě, kterou nazvala boxrollin´, zachránila manželství, a hlavně získala ztracené sebevědomí.

Lucie, vymyslela jste boxrollin´. Co přesně si pod tím můžeme představit?

Já jsem se dříve věnovala boxu a ráda jezdila na in-line bruslích. Rozhodla jsem se, že tyto dva oblíbené sporty jednoduše spojím dohromady. Samozřejmě to nebylo tak, že bych se ráno probudila a řekla si wow, vymyslela jsem nový sport. Vyplynulo to tak nějak přirozeně. Chodila jsem do posilovny na pás a hrozně jsem se u toho nudila. Přišlo mi, že na pásu zapojuji sice nohy a hýždě, ale ruce nedělají nic. Zkusila jsem si vzít činky do rukou a boxovat přímo na páse. 

Potom přišlo jaro a já vyrazila na in-line brusle. A zase mě přepadl ten samý pocit, nohy makají, ale ruce se flákají. Znovu přišly na řadu činky a od té doby už mě na cyklostezce na bruslích bez činek v rukou nepotkáte. Vzhledem k tomu, že boxrollin´ dělám už druhým rokem, jednotlivé cviky jsem domazlila. A hlavně to funguje!

To je skvělé, zní to opravdu dobře. Název je předpokládám složený ze slov, která tento sport definují?

Jasně a jako samotný spotr i název boxrollin`vznikl úplnou náhodou. Jsem na bruslích dost rychlá, tak můžu jít na cyklostezku i s dětmi, které jezdí na kole. Když jsem na brusle vzala jednou i činky a ukázala jsem, co s nimi všechno dělám, tak z mého staršího synka najednou vypadlo. „Mami, to je jasný boxrollin´.“ A od té doby mám další „dítě“. Ten název se mi líbí, je sexy. 😊

Hlavně je originální. Prozradíte nám nějaké cviky?

Jak název napovídá, vycházela jsem z boxu. Takže klasika: hák, zvedák, dribling, úhyby, ducking. Časem jsem boxrollin´ dotáhla k dokonalosti. Už umím procvičit celé tělo. Někdy to i dost bolí. A jindy, když nemám úplně chuť jít na maximum, sáhnout si na dno, si ulevím a v podstatě to také funguje. 

Největší pokrok jsem v boxrollin´ udělala, když jsem přišla do skateparku a sledovala jsem děti na pumptracku. Základním pohybem je pumpování tělem, kdy obě nohy zůstávají na zemi. To je největší rozdíl mezi klasickým bruslením. Tam přenášíte váhu z jedné nohy na druhou a tím vlastně tělo rozpohybujete. Já se pohybuji pouze pomocí břicha. Dělám i sklapovačky, takové obrácené, další cviky se jmenují long ski (dlouhé lyže), short ski (krátké), big angel, short angel, washing, hammer. Jak říkám, je to domyšlené k dokonalosti. Posilka a kardio v jednom. Na závěr se samozřejmě vždycky protáhnu.

Nejste v boxrollin´ omezená počasím. Jak cvičíte v zimě nebo na podzim, když venku není zrovna sucho a teplo?

Našla jsem si halu a jezdím v hale. Ze začátku mi to přišlo zvláštní jezdit pořád dokola, ale zase mám možnost zdokonalovat techniku. I v hale zažívám s boxrollin´ pocit flow. Boxrollin´je moje vášeň.

Trénujete ještě někoho, nebo jezdíte sama?

Mám skupinku holek, které se mnou jezdí a svoje nadšení jsem na ně přenesla. Momentálně chci tento sportovní projekt dostat více mezi lidi, protože to skvěle funguje. Mám díky rovnoměrným cvikům zpevněné ruce, nohy, hýždě i záda. Jen na břichu budu muset víc zapracovat. Jak víme, je to i hodně o jídle, a právě začínám uvažovat o tom, že vstoupím do programu Metabolic Balance. Nemůžu mít ploché bříško, když mám ráda dortíky, řízky a bílé víno. 😊 Doteď jsem se v jídle a s vínkem moc neomezovala. Zrychlila jsem si metabolismus cvičením. Je přede mnou další výzva a já se na ni moc těším. Ale bude mně padesát a chci si i nakopnout metabolismus.


Bc. Lucie Buková (1971) pochází z Prahy, nyní žije s rodinou v Krkonoších. Má dva syny (8 a 14 let) a jednoho manžela, penzion v Janských Lázních. Pracuje na sociálních projektech v Trutnově. V létě pořádá pro děti kempy: anglický, airsoftový a krav magový, vede sportovní kroužky, je profesionální zdravotník zotavovacích akcí. Napsala knihu Fidel a Julie (MF 2006) a vede blog na Facebooku Podvedená Julie, kde se vypisuje z traumatu, díky kterému vznikl boxrollin´. Drží se hesla: „Všechno zlé je k něčemu dobré“. V současné době pracuje na tom, aby se boxrollin´ dostal do světa!