Ajurvéda je starobylý léčebný systém, který vznikl před pěti tisíci lety v Indii. Lze bez nadsázky říct, že čas prověřil ajurvédské metody skutečně důkladně – proč je tedy nevyužít v náš prospěch? Pokud jde o uvolnění a celkovou relaxaci organismu, nabízí nám ajurvéda řadu užitečných poznatků, z nichž mnohé lze snadno aplikovat v každodenním životě. Právě vnitřní vyrovnanost a klid jsou totiž podle ajurvédy důležitým předpokladem dobrého zdraví.

Uvolnění v ajurvédském pojetí znamená být především v souladu s přírodou a svým vnitřním já. Ajurvéda vychází z předpokladu, že člověk je jednotou těla a duše a že pokud nežije v souladu s přírodou a svým vnitřním já, objeví se zdravotní problémy. Důvodem je porušení rovnováhy tří životních energií (tzv. dóš) – váty, kaphy a pitty. Náprava pak spočívá v opětovném nastolení rovnováhy mezi energiemi. Odborník může sestavit individuální terapii, která obsahuje například jógu, meditace, bylinkovou léčbu, výživovou terapii, masáže či olejové kúry.

Není překvapením, že v naší západní civilizaci využíváme ajurvédu zřejmě nejčastěji v oblasti wellness. Ajurvédské kúry mívají velmi dlouhodobý účinek, je ale nezbytné splnit jednu podmínku: poznat nejprve své vnitřní potřeby. Může to znít jednoduše, pod hromadou každodenních povinností si ale mnozí z nás své nejvlastnější potřeby ani neuvědomují.

Zkuste si udělat malou „sebeanalýzu“. Na začátku si položte otázky typu: „Které aktivity, jídla nebo setkání s jinými lidmi mi nedělají dobře?“ Snáze tak přijdete na to, co je pro vás spouštěčem stresu – a navíc se naučíte lépe rozpoznávat fyzické i psychické příznaky nepohody či přetížení. To vám následně pomůže integrovat do svého každodenního života nové, zdravější návyky. A protože tyto změny vycházejí z vašich nejvnitřnějších potřeb, zvýšíte tak dlouhodobě kvalitu svého života.

Jak využívat ajurvédu v každodenním životě? Není to nic složitého:

  • Dbejte na to, aby měl váš den určité pevné body. Můžete například každý den vstávat ve stejnou dobu a jako první věc vypít šálek horké vody. Poté může následovat krátká meditace či pár jógových cviků. V průběhu dne se pak snažte jíst vždy ve stejnou dobu.
  • Začleňte do svého dne přestávky, ideálně rovněž pevně dané.
  • Tělo potřebuje dostatek pohybu, aby zůstalo dlouho pevné a pružné. Vhodná je každodenní procházka nebo třeba cvičení jógy.
  • Dopřejte si čas od času některou z ajurvédských procedur sloužících k odbourání stresu a dokonalému uvolnění těla i mysli. Například masáž Abhyanga („milující ruce“) působí až do hlubokých vrstev tkáně a dokáže z nich uvolnit nashromážděné toxiny. Současně harmonizuje všechny tři dóši, zklidňuje napětí a nervozitu.