S nadváhou se Josef Slepánek potýkal už od dětství. Postupné zvyšování váhy ale nabralo spád hlavně kvůli jeho práci, která vyžadovala časté cestování po republice a někdy i do zahraničí. Nepravidelné stravování, kdy jedl třeba jen jednou denně, a to večer, přispělo k tomu, že jednoho dne ručička na váze ukazovala neuvěřitelných 182 kilogramů. To už věděl, že se svým životním stylem musí nutně něco udělat: jakýkoli pohyb pro něj totiž začal představovat velký problém. Neušel víc než několik desítek metrů, navíc o francouzských holích, bez opory nevydržel stát déle než dvě až tři minuty, cítil se vyčerpaný, měl vysoký krevní tlak i cholesterol a bral šest druhů léků.

Postupně prošel rukama několika dietních poradců: „Jedl jsem pětkrát denně malé porce, trápil se hlady a snažil se nějakým způsobem pohybovat. Za půl roku jsem ale zhubl jen o čtyři kila,“ říká Josef a dodává, že potom se náhodně od jednoho ze svých zákazníků dozvěděl o programu Metabolic Balance. „Zároveň mi zjistil kontakt na výživovou poradkyni Metabolic Balance MVDr. Petru Samohýlovou, které tímto moc děkuji, protože jí kromě redukce váhy vlastně vděčím i za záchranu svého života.“

Podle principů Metabolic Balance se začal stravovat v srpnu 2018 a pečlivě dodržoval doporučený stravovací plán. Výsledky byly dobře patrné už po šesti týdnech: „Na konzultace jsem jezdil jednou za 14 dní a střídal po 6 týdnech přísnou fázi programu s umírněnou. Absolutně jsem nepociťoval hlad, jídlo jsem si pečlivě připravoval i na cesty. Za prvních 6 týdnů jsem srazil váhu na 150 kg, vzpomíná Josef na první úspěchy s hubnutím. O Vánocích 2018 už se mohl pohybovat bez berlí a bez problému ušel až 300 metrů.

V srpnu 2019 už Josef vážil o celých 68 kg méně, než když s programem Metabolic Balance o rok dříve začínal. Nečekaně ho ale postihl hluboký zánět v krku, kvůli kterému dokonce strávil 9 dní v nemocnici na ARO. „Lékaři mi řekli, že při své původní váze bych tuto diagnózu určitě nepřežil,“ připomíná si kritické okamžiky Josef. 

Už dlouho neužívá žádné léky, a jak sám říká, cítí se o 20 let mladší. Stravování podle Metabolic Balance ale dodržovat nepřestal: „Jím v pravidelné časy, pokud možno si jídlo odvážím a nachystám. Pokud jsem v restauraci, vybírám si jídlo podobné mému běžnému jídelníčku. Jako sacharid používám žitné pečivo a snažím se, aby každé jídlo obsahovalo sacharid, zeleninu, ovoce a bílkovinu – té vždy pokud možno jen jeden druh.“

Josef si doporučenou stravu oblíbil natolik, že mu nezdravé potraviny dokonce přestaly chutnat: „Změnily se mi úplně chutě“ říká. A co dalšího se mu v životě změnilo k lepšímu? „Velkou radost mám z pohybu, z práce a vůbec z možnosti normálně se zapojit do běžného života,“ shrnuje Josef.