Téma dětských svačinek a stravování dětí obecně je předmětem velkých diskusí mezi rodiči i
odborníky.

Sama jsem maminkou dvou školou povinných synků 10+, tudíž dokážu z praktického úhlu pohledu
posoudit několik důležitých okolností, které hrají velikou roli ve stravování dětí v průběhu školního
týdne.

Patří sem např.:

  1. V kolik hodin děti vstávají
  2. Kolik času mají na ranní rutinu – jak moc ráno spěchají do školy
  3. V kolik hodin obvykle snídají
  4. Jakou volí formu snídaně
  5. Zda jsou děti schopné se v klidu o přestávce nasvačit
  6. V kolik hodin chodí na oběd
  7. Jaký mají odpolední program – kroužky, zájmy
  8. V kolik hodin večeří
  9. V kolik hodin chodí spát
  10. Jak často sportují

Velmi důležitá je za všech okolností pravidelnost v jídle a jíst v klidu, ne pod tlakem času. 
Pokud se dítě lehce nasnídá, jistě bude mít o velké přestávce chuť na svačinu. Ta by měla být zdrojem energie pro to, aby se mohli soustředit a nebyli unavení.  
Pravidelný teplý oběd je pro zdravé stravování zcela zásadní! Přestože kvalita nabízených obědů ve školních jídelnách (ne ve všech!) nebývá příliš vysoká, obvykle je nabízený oběd čerstvě uvařený a teplý, což je velké plus. Děti by měli obědvat s chutí a hladové.

Jakou tedy zvolit svačinku?

Takovou, aby ji dítě zvládlo sníst o přestávce a aby pokryla jeho potřebu doplnit energii. Doporučuji vybírat čerstvé sezónní suroviny a „opravdové jídlo“, raději se vyhýbat polotovarům a kupovaným sladkostem. Vhodnější je doma připravená varianta, kdy víte, z čeho je připravená, bez zbytečných aditiv, nadměrného obsahu cukru atd. 

Absolutní STOP patří kombinaci sladký nápoj s bublinami a chipsy. 

Vhodné jsou čerstvé ovoce a zelenina – preferujeme sezónní, tedy to, co nám dává příroda aktuálně. Vhodné jsou i sušené varianty ovoce, bez přidaného cukru. Stálicí jsou mezi dětmi obložené chleby či rohlíky (ideálně celozrnné). Doplnit je můžete o kvalitní šunku nebo sýr či domácí pomazánku, v množství takovém, aby se dítko najedlo, ale aby se zbytečně nepřejedlo. Pokud víte, že je vaše dítko schopné si ke svačině ve škole sednout a ocení svačinu „na lžičku“, můžete mu připravit buď bílý plnotučný jogurt nebo obilnou kaši do skleničky, s ovocem či ořechy. Prima je i domácí čerstvý koláč s ovocem.

Poslední dobou se na trhu objevily různé raw tyčinky z ovoce a ořechů, flapjacky či jiné proteinové tyčinky. Zde je opět důležité volit kvalitu a sledovat množství cukru a aditiv.

Pokud si děti nakupují svačiny po cestě do školy, měli by rodiče mít povědomost o tom, co si vlastně kupují. Bohužel, často platí že „odříkaného největší krajíc“. 

Důležité je s dětmi komunikovat a přizvat děti k přípravě svačinek do školy i k domácímu vaření. Osvojí si tak rodinné zvyklosti v praxi. Vzorem pro své děti jsme přeci jen my sami. 😊