Hvězdy v kuchyni i na našem stole i lékárna z přírody.

Mnozí z vás určitě znají anglické řčení: „One apple a day keeps the doctor away.“ Volně přeloženo do češtiny: „Denní jablka spotřeba, doktora vám netřeba.
A proč bychom měli jablka konzumovat denně? Jablka obsahují obrovské množství látek důležitých pro náš organismus.  

100g jablek obsahuje:

  • zhruba 12 g sacharidů. Díky výhodnému poměru fruktózy a glukózy jsou jablka vhodná i pro diabetiky.
  • Až 2,3 g pektinu a celulózy – hodnotné vlákniny, která podporuje trávení. Jedno středně velké jablko dokáže pokrýt až 20% doporučené denní dávky vlákniny. Pektin působí jako prebiotikum – je potravou pro důležité střevní bakterie. Dokáže na sebe vázat toxické látky a odvádět je z těla ven. Kromě toho snižuje hladinu cholesterolu v krvi.
  • 5-35 mg vitamínu C. Tento vitamín (stejně jako další důležité fytolátky) se vyskytuje nejvíce ve slupce a pod ní. Proto doporučujeme pokud možno konzumovat jablka i se slupkou, kterou je třeba dobře rozkousat. 
  • Obsah 0,5mg tokoferolu (vitamínu E) pokryje zhruba 5% doporučené denní dávky.
    Dále obsahuje celou paletu vitamínů řady B, 100-180 mg draslíku a mnoho dalších, pro lidský organismus nezbytných, minerálních látek, jako například fosfor, vápník, hořčík nebo železo.

V jablku se skrývá 4-12% ovocných kyselin, převládá kyselina jablečná. Tyto kyseliny, známé rovněž jako AHA, napomáhají snižovat hladinu kyseliny močové v krvi a tím skvěle doplňují léčbu dny a revmatických onemocnění. Kromě toho podporují trávení a působí antibakteriálně. 
Rozmanité zbarvení slupky je způsobeno různými karotenoidy, které, jakožto předstupeň vitamínu A, výborně působí na kůži, její pigmentaci a na zrak. Spolu s hojně obsaženými fenoly a tříslovinami má významně pozitivní vliv na naše zdraví. Kromě posílení imunitního systému a snížení rizika zhoubných onemocnění mají pozitivní efekt na rozšiřování a „čištění“ cév, čímž napomáhají prevenci kardiovaskulárních onemocnění.

Kousání jablek je zdravé pro dásně, zbavuje zuby plaku a má i šetrné bělící účinky.

O výhodách a benefitech konzumace jablek by se dalo psát do nekonečna. Nejen výborná chuť a všestranné využití v kuchyni, ale především pozitivní vliv na naše zdraví.

Proto, že je jablko důležitou potravinou podporující hubnutí, detoxikaci organismu a vyvážený přísun vitamínů a minerálních látek, stalo se nedílnou součástí jídelních plánů Metabolic Balance. I v případě alergie by se měl každý klient pokusit jíst jedno jablko denně. Tip: Oloupaná, povařená, případně nastrouhaná jablka snáší klienti lépe. 

Dávejte přednost starým odrůdám jablek. Ty mají vysoký obsah polyfenolů a způsobují méně alergických reakcí. Polyfenoly mají schopnost na sebe vázat bílkoviny způsobující alergické reakce a díky tomu se tyto alergické reakce nerozvinou tolik jako u nově vyšlechtěných odrůd jablek.

„Nevýhodou“ polyfenolů je, že způsobují kyselejší chuť jablek a rychlé hnědnutí na řezu, které má na svědomí oxidace. Spotřebitelé si ale žádají sladká jablka, která ještě dlouho po rozkrojení zůstávají krásně svěží napohled a nehnědnou. Právě kvůli poptávce pěstitelé šlechtí nové odrůdy s nižším obsahem pro nás tak zdravých polyfenolů. My doporučujeme staré odrůdy a ty poznáte tak, že jablíčko rozříznete a pozorujete, zda-li zhnědne rychle či pomalu.