Se stresem čas od času bojuje skoro každý. Zcela ho ze svého života vymýtit nemůžeme, vyplatí se ale znát a využívat osvědčené relaxační techniky, které nám ho pomohou lépe zvládnout. A jako v mnoha jiných případech, i zde může v náš prospěch výrazně zapůsobit zdravá a vyvážená strava. Je dobré umět obojího využívat tak, abychom v období zvýšeného stresu do svého života vrátili vyrovnanost a spokojenost.

Relaxační techniky pro každodenní život

Hlavním cílem relaxačních technik je odbourat vnitřní napětí a nahradit ho vědomým uvolněním. Mezi známé relaxační metody patří například cvičení všímavosti. Spočívá v uvědomování si všech pocitů v sobě a věcí kolem sebe, aniž bychom tyto pocity či věci jakkoli hodnotili. Tím roste naše nezávislost a schopnost vědomě se vymezit proti (stresujícím) požadavkům. V rámci tréninku, který vyvinul americký molekulární biolog Jon Kabat-Zinn, se například účastníci učí koncentrovat na vlastní dech a s ním spojené pohyby jednotlivých svalů, jako je zvedání a klesání břišní stěny.

Další účinnou technikou je autogenní trénink. Při autogenním tréninku se samostatně uvolníte (proto „autogenní“) – napřed duševně a poté automaticky také fyzicky. V rámci tréninku posloucháte (nebo si v duchu sami říkáte) předem dané věty, které vám sugerují určité pocity. Například: „Moje pravá ruka je těžká“ nebo „Moje pravá ruka je příjemně teplá“. Tímto způsobem pak postupujete krok za krokem od hlavy až k patě. Při pravidelném cvičení se tyto sugesce dostanou do podvědomí a přemění se na nervové impulzy vegetativního nervového systému, které ovlivní vaše tělesné funkce, jako je tlukot srdce, dech, činnost trávicího traktu, prokrvení svalstva a kůže nebo teplota těla.

Vyzkoušet můžete také progresivní svalovou relaxaci. Při této metodě uvolníte nejprve tělo, přičemž odstraněním svalového napětí následně dojde i k psychickému uvolnění. Postupujete tak, že postupně „procházíte“ své tělo a cíleně napínáte jednotlivé svalové skupiny. Držíte v nich napětí po dobu několika sekund a následně se s výdechem uvolníte. Toto uvolnění na sebe potom necháte působit až po dobu jedné minuty.

Existuje samozřejmě mnoho dalších relaxačních technik, například:

  • hluboké dýchání,
  • biofeedback,
  • Feldenkraisova metoda,
  • jóga,
  • čchi-kung.

Tip: Zjistěte, která z těchto metod vám vyhovuje nejvíc – a pak si do každého dne zařaďte jedno cvičení podle této metody.

Stres můžeme dobře ovlivnit i stravou

Je prokázáno, že způsob stravování má zásadní vliv na to, jak naše tělo vnímá stres. Proto je velmi důležité získat zdravé stravovací návyky. Pokud máme naspěch, odbýváme se často potravinami s vysokým obsahem tuku a cukru. To je ale fatální chyba, protože ve stresu máme zároveň zvýšenou potřebu vitálních látek, jako jsou vitamíny, minerály a stopové prvky. Během náročných období bychom tedy naopak měli své tělo zásobovat zdravými potravinami s vysokým obsahem těchto látek. 

Jak získat vhodné stravovací návyky

– Konzumujte dostatek polynenasycených mastných kyselin. Omega-3 mastné kyseliny obsahuje například olej z vlašských ořechů, dále řepkový, konopný a lněný olej nebo tučné ryby.
– Dbejte na dostatečný přísun vitamínů B, C a E. K nejdůležitějším zdrojům vitamínu B patří luštěniny, živočišné produkty a obilí.
– Udržujte v organismu acidobazickou rovnováhu pomocí zásaditých potravin. Pokud je tělo překyselené, cítíme se unavení, bez motivace a nedokážeme se pořádně soustředit. Ke kyselinotvorným potravinám patří maso, káva a jídlo z řetězců rychlého občerstvení. Nahraďte je raději každý den několika porcemi ovoce a zeleniny.
– Vyhýbejte se hektickým obědům přímo před počítačem. Naplánujte si místo toho dostatek času na polední přestávku a najezte se v klidu. Vyplatí se to: odpoledne budete pracovat mnohem efektivněji.