Máte pocit, že pod tíhou povinností vám už nezbývá čas „dobít baterky“? Že jste ze svého života škrtli všechny koníčky? Pokud veškerou energii každý den věnujete pouze plnění jedné povinnosti za druhou, je načase něco změnit. Jinak hrozí, že se ve vás nahromadí stres z přetížení, což může vést až k naprostému vyhoření. Přestaňte se proto soustředit jen na vnější produktivitu a výkonnost a vraťte do svého života věci, které vám energii naopak dodají, než aby ji jen braly. Z dlouhodobého hlediska totiž můžete úspěšně fungovat jen tehdy, pokud s každodenními povinnostmi sladíte péči o své vlastní potřeby.

Zdravé výkonnosti dosáhnete tím, že sami sobě dopřejete něco dobrého: odpočinek, pohyb, zdravou stravu.

Tři tipy, jak účinně doplnit energii

Vytvořte si během dne malé oázy klidu. Může to být třeba krátká meditace, procházka nebo chvíle „nicnedělání“, která vám umožní úplně „vypnout“ a pustit všechno z hlavy. Pokud máte k dispozici hodinu nebo víc, pak se nabízí se některá z relaxačních technik pro celkové uvolnění organismu a mysli.

Určitě znáte někoho, kdo chodí rád běhat. Lidé, kteří běhají pravidelně, se shodují na tom, že jim běhání dodává energii. Zařaďte proto do svého denního programu pohyb na čerstvém vzduchu. Kombinace pohybu a dostatku kyslíku vás zaručeně vzpruží. Ideální jsou vytrvalostní sporty, jako je běh, jízda na kole nebo plavání. Stres a psychickou zátěž vám ale pomůže odbourat i každodenní klidná vycházka. Spíše než o konkrétní sport či pohybovou aktivitu jde totiž o pravidelnost. Při pravidelném pohybu venku se celkově budete cítit méně vyčerpaní, a navíc se vám zlepší nálada. Ranní procházka vám tak může zvednout náladu na celý den.

Pokud má být organismus zdravý a dobře fungovat, neobejde se bez správné stravy. Ta totiž bezprostředně ovlivňuje i náš mozek, například schopnost soustředění. O vhodné a vyvážené stravě píšeme v jiných článcích, a tak zde jen připomeneme, že duševní svěžesti prospívá nejen kvalita stravy, ale i její množství. Na japonském ostrově Okinawa například lidé dodržují následující zlaté pravidlo zdravé výživy: „Sněz jen tolik, aby byl tvůj žaludek plný z 80 procent!“ Není bez zajímavosti, že právě tady žije víc stoletých lidí než kdekoliv jinde na světě.