Snažíte se zhubnout a se zadostiučiněním sledujete úbytek hmotnosti? Pak je tu minimálně ještě jeden důvod, proč se ze shozených kil radovat: spolu s nepotřebným tukem odchází z těla i množství škodlivých látek. Ty se totiž ukládají v tukové tkáni. Jde o škodlivé látky, které vznikly během různých vnitřních procesů, ale i takové, které se do těla dostaly z vnějšího prostředí: nejčastěji ze vzduchu a ze stravy. Když začneme odbourávat tukovou tkáň, tak se tyto látky uvolňují – a my je potřebujeme dostat co nejrychleji z těla pryč. Hlavním spojencem je v tomto ohledu náš lymfatický systém.

Lymfatický systém má na starosti odvádění toxinů z těla, a proto se vyplatí jeho funkci podpořit. Aby pracoval opravdu efektivně a prováděl svůj úkol na maximum, můžeme mu pomoci dvěma jednoduchými způsoby: dostatečným přísunem tekutin a vědomým hlubokým dýcháním. Protože obojí je potřeba provádět často, je dobré spojit si tyto činnosti s něčím dalším, co děláme vícekrát během dne. Například si můžeme říct, že pokaždé, když se chystáme někomu zavolat nebo odpovědět na SMS, tak se nejprve zhluboka vědomě nadechneme a vydechneme.

Správné dýchání by mělo probíhat následovně:

  • na 1/6 času nádech,
  • na 3/6 času zadržet dech, 
  • na 2/6 času výdech.

Vyzkoušejte také cvičení vleže: položte si na břicho těžkou knihu a nechte ji při nádechu a výdechu „stoupat“ a „klesat“.