Máte náročnou práci a hodně povinností? Pokud chcete být dlouhodobě spokojení, je potřeba usilovat o vyváženost pracovního a osobního života. Každý extrém vás totiž dříve nebo později dožene – a hasit následky bývá vždy obtížnější než včas učinit preventivní opatření. Přinášíme vám proto několik jednoduchých tipů, jak do svého života dostat víc harmonie a vyrovnanosti.

Nejprve ze všeho ale přezkoumejte své kariérní cíle a zeptejte se sami sebe, zda náhodou neplatí, že vše, co vás baví, se odehrává výhradně mimo práci. Pokud vás totiž práce ani částečně nenaplňuje, jde o čirý stres. V takovém případě se zamyslete, zda by se pro vás nenašla možnost zajímavého doplňkového vzdělání nebo pozice, která by vám svou náplní víc vyhovovala.

Naučte se vědomě vyvažovat svůj pracovní a osobní život

Nezapomínejte se pravidelně oceňovat za odvedený výkon. Dokončili jste nějaký úkol? Věnujte právě dokončené činnosti ještě pár myšlenek a poté se s ní rozlučte hlubokým výdechem. Nyní jste volní – a připravení na další výzvy.

Věnujte alespoň nějaký čas přátelům a nezůstávejte v práci hluboko do večera. Máloco je tak dobrou zárukou vyrovnanosti a spokojenosti jako večer strávený s rodinou či přáteli, případně při činnosti, která Vás navýsost baví (i kdyby to bylo „jen“ zhlédnutí dobrého filmu v televizi).

I v práci si dopřejte alespoň drobnou péči: vědomá pauza k nadýchnutí u otevřeného okna dokáže zázraky. O polední přestávce se hodí malá procházka. Pár protahovacích cvičení přímo u pracovního stolu vám umožní získat na chvíli odstup – a mimochodem, cvičit můžete i vsedě.

Oběd si vychutnávejte v klidu a beze spěchu. Nikdy nejezte u svého pracovního stolu, přímo před obrazovkou počítače.

Zachovávejte si vnitřní klid a vynahrazujte si případné stresové situace. Stresové a zátěžové situace k běžným pracovním dnům bohužel občas patří. Můžete je ale oslabit, pokud sami sobě řeknete: „Však si to pak vynahradím!“ Je důležité, abyste tento závazek v dohledné době splnili.

Praktický cvik pro každý den – stoj na jedné noze

Větší vyrovnanosti a vyváženosti pracovního a osobního života můžete dosahovat postupně, po malých krůčcích. Pomohou vám s tím drobné zdravé rituály, které lze snadno včlenit do každého dne. Naučte se například využívat jednoduché cviky k udržení tělesné rovnováhy. Pokud zlepšíte svůj cit pro rovnováhu, bude pro vás snazší zlepšit i rovnováhu ve svém životě jako takovém. A mimochodem: schopnost udržet rovnováhu je jedním z ukazatelů našeho skutečného biologického věku.
Pro začátek zkuste stoj na jedné noze, kterým si můžete třeba ukrátit chvíli na autobusové zastávce. Čas, který trávíte čekáním, tak šikovně využijete ke krátkému tréninku. Zvládnete bez potíží stát na jedné noze 30 sekund?